Rubriky
SUV

Seat a historie jeho SUV

Ateca, Arona a Tarraco. To jsou tři modely v segmentu SUV, které od roku 2016 rozšířily produktovou řadu značky SEAT. Jejich počátky však sahají do mnohem vzdálenější minulosti. Cesta k současným modelům SUV vedla přes několik koncepčních vozů, představených v průběhu více než tří desetiletí. „Mezi společné rysy, s nimiž se lze setkat i v aktuální produktové řadě, se řadí robustní a současně sportovní proporce, přední partie s odvážným výrazem a pozornost věnovaná detailům v kombinaci s nejmodernější technikou,“ říká Xavier Villanueva, designér exteriérů ve společnosti SEAT. Následující odstavce jsou věnovány předchůdcům, kteří posloužili jako inspirace pro SUV, jež vídáme v současném silničním provozu.

SEAT Marbella Playa Concept: V roce 1991 vydala Nirvana svůj hit „Smells like teen spirit“ a SEAT představil téhož roku na autosalonu ve Frankfurtu studii Marbella Playa Concept. Bylo to odvážné stylistické cvičení v podobě pick-upu, který je ideální pro příjemné trávení volného času v přírodě. Vůz, poháněný motorem o výkonu 40 k, byl v porovnání s modelem Marbella vyšší a lišil se od něj také maskou chladiče ve spojení se stylistickými prvky terénních automobilů s pohonem 4×4. „Svými zářivými, mladistvými barvami a kruhovými mlhovými světlomety na přídi vyčníval z davu,“ vysvětluje Xavier.

Salsa Emoción: V roce 2000 získal australský plavec Ian Thorpe pět medailí na olympijských hrách v Sydney, zatímco SEAT připravil koncepční vůz na oslavu 25. výročí svého technického centra. Atraktivní studie měla vyšší světlou výšku, 310 mm v terénním režimu. Tento dominantní znak ukazoval směr dalšího vývoje k platformě SUV budoucnosti. „Tato studie měla na bocích poprvé výrazné linie, které dodávaly vozu vizuální napětí. Tento stylistický prvek se dále rozvíjel a na studii IBX se již podobal řešení, použitému u modelu SEAT Arona,“ říká designér. Studie, představená na Pařížském autosalonu, měla pod kapotou motor o výkonu

250 k, s nímž se mohla vydat do jakéhokoli terénu. Koncepční vůz Salsa Emoción, který byl vybaven voličem jízdních režimů s označením „Multi Driving Concept“ a třemi jízdními režimy (Off Road, Sport a Street), již oplýval všestranností současných crossoverů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *