Evropské auto roku 2018

Švédská automobilka Volvo si dlouhodobě drží pověst poctivých a bezpečných vozů, jinak tomu není ani u modelu XC40 vyráběné od listopadu 2017. Volvo nabízí širokou paletu vozidel od malých sedanů, až po nákladní vozy a autobusy, XC40 se se svými rozměry 4.4 metru na délku, 1.8 metru na šířku a 1.6 na výšku řadí mezi trojici SUV, konkrétně je nejmenším sportovně užitkovým vozem v nabídce.

Čtyřicítka se sice vyrábí v Belgii, ale nezapře svůj švédský původ, na levém boku ze spáry kapoty vykukuje malá vlajeckačka rodné země.

Auto je postaveno na špičkové platformě EV-ready určené pro všechny budoucí malé modely značky. Je osazeno japonským automatem, který nemá žádný mechanický spoj mezi voličem převodovky a převodovou skříní, vše probíhá čistě elektronicky. 

 

Vybírat můžete v široké škále benzínových i naftových motorů

První možností benzínového agregátu je tříválcové T3 o výkonu 115 Kw, dodávané jen s manuální převodovkou a pohonem předních kol. Do budoucna se ale počítá, že tento motor budete moci pořídit v kombinaci s Plug-in Hybridním systémem. Pokud budete chtít naopak pouze automat a pohon 4x4, pak je přesně pro vás jednotka T5 výkonu 182 Kw. Zlatou střední cestou je motor T4 s výkonem 140 Kw, který můžete mít buď s automatickou převodovkou nebo manuální, jak ve čtyřkolce, tak jen s pohonem předních kol.Výrobcem udávaná spotřeba za ideálních podmínek je 6.8 litru na sto kilometrů, reálná se pohybuje podle serveru spritmonitor.de okolo 8.4 litru.

U naftových agregátů můžete zvolit nejvýkonnější D4 140 Kw, dodávanou pouze s automatizovanou převodovou skříní a náhonem na všechna kola. Největší možnosti kombinace nabízí D3, pořídíte jej s automatem i manuálem, pohonem  předních kol i všech čtyř. Disponuje výkonem 110 Kw.
Volvo udává průměrnou spotřebu 5.1 litru na sto kilometrů, realita podle serveru spritmonitor.de je 6.5 litru.

Široká nabídka bezpečnostních asistentů již v základu

Bezpečnost na prvním místě, proto již základní výbava Momentum obsahuje spoustu bezpečnostních asistentů jako například:
Elektronické řízení stability obsahující asistent řízení stáčivosti vozidla, stability přívěsu, pokročilé řízení stability a sport režim umožňující částečný prokluz kol a řízený smyk. 
City safety dokáže rozpoznat vozidla, chodce, cyklisty i velká zvířata, upozorní řidiče a v případě potřeby začne sám brzdit, pokud hrozí nebezpečí při přejetí do druhého pruhu, umí zasáhnout do řízení tak, aby vrátil auto do správného jízdního pruhu.
Systém udržení vozidla v jízdním pruhu udržuje vozidlo při nepozornosti řidiče mírnými zásahy do řízení ve správném jízdním pruhu.
Dále v základní výbavě najdete monitorování tlaku v pneu obutých na 17" kolech. Za jízdy vám bude k ruce dešťový senzor, omezovač rychlosti a LED světlomety. Interiéru dominuje 12.3" displej rádia s hlasovým ovládáním, automatická klimatizace nebo palubní počítač. Na klíči najdete tlačítko, kterým se v případě potřeby dá aktivovat a následně deaktivovat alarm.

Dalším stupněm výbavy je Inscription, v níž navíc oproti základu dostanete dřevěné obložení interiéru, osmnácti palcová kola a LED mlhovky. Ve verzi s automatickou převodovkou získáte křišťálovou hlavici řadící páky. 

Nejvyšší výbava R-Design je orientovaná hlavně na vzhled, který podtrhuje černá stropnice a černá střecha. Sedadla nabízejí možnost mechanicky nastavit prodloužení sedáku, potažené jsou kombinací kůže a textilu. Sportovní podvozek s osmnácti palcovými koly dodává vozidlu skvělé jízdní vlastnosti.

Pokud jste v jednotlivých výbavách nenašli to, bez čeho se neobejdete, pak je tu pro vás široká škála příplatkové výbavy. Ta zahrnuje například navigaci, bezklíčový přístup do vozu, adaptivní tempomat, panoramatickou střechu nebo dvouzónovou klimatizaci. Při parkování vám bude pomáhat couvací kamera a parkovací asistent. Vyhřívaná můžete mít přední i zadní sedadla, přední okno a volant, sedáky si můžete nastavovat elektronicky. Říká se, že kola dělají auto, vaše Volvo si budete moct ozdobit až dvacetijedna palcovými disky. Dokoupit si můžete i telefoní službu, kdy vám operátor sdělí například ceny paliv ve vašem okolí.

Mezi přímé konkurenty XC40, jehož cena startuje na 745 000 Kč můžeme zařadit o 66 000 dražší BMW X1, které má v nabídce tři naftové a tři benzínové motory s výkony od 85 Kw po 170 Kw. Dalším konkurenčním vozem je Audi Q2, která svou cenu nastavila o 135 000 níž s podobně výkonnými motory jako BMW. Ovšem ani v jednom z nich nenajdete tolik asistenčních bezpečnostních prvků pohromadě jako ve Volvu.